Објавено на:

И Вучиќ му честиташе на Ердоган: Довербата на народот носи голема одговорност

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му ја честиташе изборната победа на претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган и му посака успех во одговорните должности.

„Во мое лично име и во име на граѓаните на Република Србија, ви испраќам срдечни честитки за вашиот реизбор за претседател на Република Турција, со желба да останете посветени на натамошниот развој на вашата земја. и благосостојбата на нејзините граѓани и во овој мандат“. Довербата на народот со себе носи најголема одговорност за секој државник, особено кога е стекната во многубројните предизвици што ни ги донесоа сите претходните тешки години и околности на глобално ниво“, изјави Вучиќ.

Тој посочи дека Турција е исклучително важен партнер за Србија, не само на полето на економските и билатералните односи, туку и на меѓународната политичка сцена, соопштија од Службата за соработка со медиумите на претседателот на Републиката.

„Се надевам дека покрај постоечките големи проекти, заедно ќе работиме и на нови иницијативи кои ќе го забрзаат силниот развој на целиот регион, но и ќе ги зближат луѓето и ќе ги поврзат економиите за доброто на сите наши граѓани. Како доверлив и сериозен партнер на Турција на Западен Балкан, Србија останува решена посветено да работи на понатамошно проширување и зајакнување на нашите односи, засновани на меѓусебно разбирање и ценење, како и на искрени пријателски врски со турскиот народ. Уште еднаш, ви го честитам изборот, со покана повторно да ја посетите Србија, за да продолжиме заедно да градиме подобра иднина за нашите граѓани“, се вели во честитката на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Гренел: Вучиќ убедливо победи на изборите во…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

(Видео) СНС на Вучиќ прогласи победа на…

Српската народна странка пргласи пробеда на парламентарните…

Вучиќ по затворање на гласачките места: Резултатите…

Претседателот Александар Вучиќ вечерва кратко зборуваше пред…

Вучиќ на завршниот предизборен собир на СНС…

Во Србија на полноќ започнува предизборен молк,…