Објавено на:

Кадиров: Американските тенкови се детски колички во споредба со советскиот борбен тенк

t

Американските тенкови „Абрамс“ се детски колички на педали во споредба со модернизираниот советски борбен тенк „Т-72“, ​​рече чеченскиот лидер Рамазан Кадиров.

„Ова е вистинска моќ! Надоградениот советски тенк ‘Т-72’! Усовршен и подобрен. Со удобноста и практичноста на „Мајбах“. Има дури и камера за возење рикверц, за да не случајно згмечите некого, или обратно, да згмечи ако има потреба. Ја надминува странската опрема по борбена моќ, контрола, заштита и лесно користење. Кај него секој напад е како риболов на јахта – задоволство“, напиша Кадиров на Телеграм.

Тој додаде дека тенкот „Т-72“ е спектакуларен, препознатлив и има застрашувачки изглед.

На таков тенк ќе влеземе во Киев и ќе извршиме денацификација, кршејќи ги тенковите Абрамс како ореви! Чекајте не!“, порача лидерот на Чеченија.

Западните политичари постојано зборуваат за тоа како Украина мора да ја победи Русија на бојното поле и се повеќе му доставуваат оружје на Киев.

За возврат, Кремљ одговори дека „воената помош нема суштински да реши ништо, туку само ќе ги продолжи конфликтите и страдањата на украинскиот народ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јамал планирал да го истрола Мбапе…

Ламин Јамал постигна спектакуларен гол во полуфиналето…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на воениот…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на задолжителната…

Вучиќ одговори на обвинувањата дека Србија се…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес се обрати…

(Видео) Хорор во Хиподром – тешка сообраќајка,…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Пристигна реакција од САД: Ќе работиме со…

САД ќе работат со Северна Македонија и…