Кадиров: Украинските војници масовно се предаваат, тоа е вистинскиот избор за да си одат дома

t

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека повеќе од илјада украински војници се предале во Мариупол, а меѓу нив имало стотици кои биле ранети.

Според зборовите на Кадиров, тие го направиле вистинскиот избор.

Украинските групи се распаѓаат една по друга, не знаат што да прават со ранетите, не разбираат каде да одат и што понатаму, бидејќи отпорот е бескорисен – вели Кадиров.

Тој додаде дека во состојба за борба се само мал број поединечни групи, кои „поради некоја причина се плашат да излезат со бело знаме кон руските војници“.

Кадиров додава дека сега во индустрискиот комплекс „Азовстал“ има околу двесте ранети на кои им е неопходно да им биде укажана лекарска помош и порача дека подобро е да го прекинат конфликтот и да се вратат дома.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…