Објавено на:

Кажаа НЕ на надворешните влијанија и колонијализмот: Мали му испорача ултиматум на францускиот амбасадор

t

Поранешната Француска колонија, државата Мали денес му даде на францускиот амбасадор 72 часа да ја напушти земјата, откако коментарите на францускиот министер за надворешни работи за својата преодна влада ги опиша како „непријателски и срамотни“ во изјавата прочитана на националната телевизија.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан во петокот изјави дека хунтата во Мали е „надвор од контрола“ во услови на ескалација на тензиите меѓу западноафриканската држава и нејзините европски партнери по двата државни удари.

Хунтата ја нарече и нелегитимна. Француската министерка за одбрана Флоренс Парли во саботата рече дека француските војници нема да останат во Мали доколку цената е превисока.

„Францускиот амбасадор во Бамако беше повикан и известен за одлуката на владата со која се повикува да ја напушти националната територија во рок од 72 часа по непријателските и срамотни коментари на францускиот министер за надворешни работи неодамна“, се вели во владиното соопштение.

Во изјавата подоцна во понеделникот, француското Министерство за надворешни работи соопшти дека го отповикува својот амбасадор од Мали по одлуката на земјата да го протера пратеникот.

„Франција ја забележува одлуката на преодните власти да ја прекинат мисијата на францускиот амбасадор во Мали. Како реакција, Франција одлучи да го отповика својот амбасадор“, се вели во соопштението на Министерството.

„Франција ја повторува својата посветеност за стабилизација и развој на Сахел заедно со своите партнери во Коалицијата за Сахел“, се додава.

Франција има војници во Мали од 2013 година, кога интервенираше за да ги врати исламистичките милитанти кои напредуваа кон главниот град. Оттогаш исламистите се прегрупираа и водат сè покрвав бунт низ регионот Сахел.

Влошени односи

Односите меѓу Мали и неговиот поранешен колонизатор се влошија овој месец кога хунтата се врати на договорот за организирање избори во февруари и предложи да ја задржи власта до 2025 година.

Таа, исто така, распореди руски приватни воени изведувачи, за кои некои европски земји рекоа дека е некомпатибилна со нивната мисија.

Мали минатата недела побара од Данска да ги повлече своите трупи кои припаѓаат на европската работна група во земјата, што предизвика нова криза. Франција побара од Мали да ги остави данските трупи да останат, а портпаролот на владата на Мали и порача на Франција да ги задржи своите „колонијални рефлекси“ за себе.

„Извештаите дека францускиот амбасадор е прогласен за персона нон грата од преодните власти на Мали се неприфатливи. Данска стои во целосна солидарност со Франција“, напиша данскиот министер за надворешни работи Јепе Кофод во твит во петокот.

„Таквото неодговорно однесување не е она што го очекуваме од Мали, ќе го изгуби меѓународниот кредибилитет.

Европските сојузници во петокот се согласија да подготват планови во рок од две недели како да ја продолжат својата борба против исламистичките милитанти во Мали, изјави данскиот министер за одбрана, откако Франција соопшти дека ситуацијата со хунтата станала неодржлива.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Африка повторно врие: Сиера Леоне воведе полициски…

Сиера Леоне воведе полициски час низ целата…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…