Казна за инспекторот од АХВ кој се изживуваше со јагне

t

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски, на својот профил на Фејсбук објави дека ќе биде санкциониран инспекторт од Агенцијата за храна и ветеринарство, за кого на социјалните мрежи беше објави видео како се изживува со јагне.

Здружението за заштита на животни “Анима Мунди” објави видео снимка на Фејсбук на која тврди дека е снимен Инспектор за заштита на благосостојбата на животните во Берово. Тој е дел од поголема група луѓе снимена во куќа во која едно јагне, врзано за нозете се принесува живо на маса со повеќе луѓе кои ги забавува и жива музика.

„Згрозен од монструозниот чин на Инспекторот за благосостојба на животните во подрачната единица Берово, на Агенцијата за храна и ветеринарство, најавувам итно постапување, и преземање на сите дисциплински мерки од страна на АХВ.

Предизвикување стрес, малтретирање, и непотребно страдање на невини животни е за секаква осуда“, напиша Николовски на својот профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВАКВА СНИМКА ДОСЕГА НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ –…

Во петокот попладне на Твитер беше споделено…

Големи количини кромид извезени од Албанија за…

Во текот на овој месец забележан е…

(Видео) Кога има опозиција… Фрлени димни бомби…

Поддржувачите на вонпарламентарната Социјалдемократска партија фрлаа димни…

Средба Вучиќ-Орбан за геополитичката ситуација и плановите

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград се…

Хакерски напад врз страната на Собранието

Интернет страната на Собранието беше хакрана, а…