Казнети 114 возачи во Скопје, од кои 20 биле фатени без возачка

t

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 114 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 30 санкции, 12 мерки за возење под дејство на алкохол, 20 санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се 12 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, пет за возач почетник.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

Двајца возачи се повредени – излетале од…

Двајца жители на Макеоднија завршија во различни…

Србија бара 20.000 професионални возачи!

Соседна Србија бара 20.000 професионални возачи.  Се…

ОД 250 ДО 10.000 ЕВРА: Берлин ги…

Берлин воведува построги казни за нелегално депонирање.…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…