Објавено на:

Каков идиотизам: Западот го брише името на Солженицин еден од најгласните противници на советскиот режим – човекот кој ги откри ѕверствата во логорите на Сибир

t

Администрацијата на францускиот департман Ванде добила петиција со која се бара гимназијата во Езен повеќе да не го носи името на рускиот нобеловец Александар Солженицин, туку да го носи името на украинскиот анархист со руско потекло Всеволод Ајхенбаум-Волин.

Во петицијата, потпишана од неколку синдикати на образование, се наведува дека „Александар Солженицин бил добар писател, но бил и човек близок до Путин, иако тие биле на различни страни за време на советската ера“.

️ ️Солженицин, добитник на Нобеловата награда за литература во 1970 година, е критикуван дека добил државно признание од рускиот претседател Владимир Путин и за „споделувањето со него на визијата за обединета Русија, слепиот патриотизам и фасцинацијата со авторитарните режими“, пишува „ Фигаро“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…

(Видео) Русите го одиграа првиот натпревар по…

Руската фудбалска репрезентација е исклучена од сите…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…

ОАЕ ќе ја снабдуваат Германија со течен…

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Германија, за…

Во пожарот на пазарот во близина на…

Голем пожар избувна попладнево во магацинот на…