Каков резил за Македонија, Авганистанци може ама Евреи не: Хотелите во Скопје ги одбивале, седеле во автобус цела ноќ – ги гаѓале и со јајца

t

Со полициско обезбедување членовите на еврејската религиозна група „Лев Тахор“, кои од четвртокот престојуваат во Куманово поради притисок на дел од јавноста , доцна во ноќта со автобус се префрлени во хотел во Скопје.

Фрлени јајца и искршена врата на куќата во која престојуваа, негативни реакции на дел од јавноста се причина тие да го напуштат Куманово поради загрозување на нивната безбедност.

Во Скопје неколку хотели ги одбиле за престој и до 3 часот по полноќ чекале во автобус.

Фактот дека се различни се причина за ксенофобија, страв и нетрпеливост кон странци, појава која загрижува, смета комуникологот Сеад Џигал.

Извор: Телма

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Екстремната десница води на предвремените избори во…

Екстремно десничарскиот Национален митинг (РН) на Марин…

Инспекторатот изврши детален надзор во битолската болница…

Како медицинските услуги биле испорачани, преглед на…

Груевски: Никогаш не мислев дека мораме да…

ЦИПРАС НЕ ИНФОРМИРА ДЕКА АКО З.ЗАЕВ И…

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…