Како над 300 луѓе резервирале иста куќа за Нова година?

t

Куќа за издавање во село Леденик Бугарија, за само неколку дена успеа да стане најбараното место во Бугарија. Се испостави дека иако неговиот капацитет е 17 луѓе, повеќе од 300 луѓе од целата земја се подготвуваат таму да ја дочекаат Новата година. Сите тие веќе уплатиле депозит. Тие разбираат дека „забавата“ ќе биде вообичаена денови пред да заминат на одмор. – Пренесува Нова бг.

Досега, самите жртви влегле во трага на 25 компании низ целата земја кои платиле ноќевања во последните два дена од 2021 година, но веруваат дека се уште има измами.

Во првите есенски денови, фирми од цела Бугарија ги планираат новогодишните празници, но без да се сомневаат дека плаќаат депозит за истото место – куќа за гости во тарновското село Леденик.

За Нова година ни зедоа 600 лева за 13 луѓе“, вели Петар Јанев. „Нашата компанија брои 19 луѓе. Сумата што ја префрливме е 1.200 лева по депозит“, посочува Јасен. За 31 декември – две ноќевања, 18 лица, депозит од 900 лева“, изјави Пењо Тенев.

„За 31 декември за Нова година два дена, односно две ноќевања. Таа ни побара депозит од 800 лева, кои соодветно и ги префрливме. Но, сфативме дека сме дел од кругот на измамничката шема“, истакнува Слави Славов.

Сфаќаат дека се измамени, буквално неколку дена пред да заминат да ја прослават Новата година. Време е за пазарење за новогодишната ноќ и другите вечери, а ние ја контактиравме жената да ја прашаме што има во куќата дали има потреба да се купат дополнителни чинии, бидејќи ние сме голема компанија и друг прибор, со кој не можевме да контактираме. “, рече Јасен.

За измамата успеавме да дознаеме од групите на Фејсбук“, изјави Петар Јанев.

„Кога се обидовме повторно на друг телефон на страницата, контактиравме со вистинскиот газда на куќата Георги, кој ни објасни дека не сме дел од новогодишните гости во оваа куќа, што не наведе да помислиме дека на некој начин сме измамени. “, вели Јасен.

„10-17 луѓе, нешто од околу 325 луѓе се собираат вкупно, овие 25 фирми што ги знаеме, сигурно има и такви за кои не знаеме“, рече Велислава Данева.

Депозитот е префрлен на жена која ја изнајмила куќата од нејзиниот сопственик за да ја даде под закуп на користење.

„Минатата недела почнав да добивам многу повици од разни нејзини клиенти дека си ја чувале куќата за Нова година и веќе се посомневав дека ова е голема измама. Веднаш ги презедов мерките за кои сметав дека се исправни. Напишав објава на социјалните мрежи од која многу луѓе дознаа дека се измамени“, тврди сопственикот на куќата Георги Данаилов.

Закупецот му должи пари и на сопственикот на имотот. „Откако почна да си игра со мене за кирија, не можам да разговарам со неа. Таа мораше да му ја плати киријата на 5 декември, многу тешко од тогаш. Ми испрати лажни платни налози, како да ми ги дала парите, потоа се покажа дека има проблем во банката. Се работи само за парите“.

Георги Данаилов веќе се пријавил во полиција и ги повикал сите жртви да го сторат истото. И откако сфатил дека се подготвува записник, закупецот почнал да ги враќа парите на некои од фирмите, рекоа луѓето на нашиот тим.

„Кога дозна за нашата иницијатива, контактираше со нас и другите во компанијата и побара да престанеме. Треба да го објавиме јавно, бидејќи има и други кои се како нас кои исто така не повратиле пари. Софија, Перник, Стара Загора, Јамбол, Добрич, Димитровград, Сливен, Ловеч, Габрово, Севлиево, Петрич. Засега е јасно дека фирмите од овие градови се дел од тие што платиле за гостинската куќа“, изјави Пењо Тенев. Сите тие сега се соочуваат со друг проблем.

„Немаме никакви опции за Нова година бидејќи сите куќи се резервирани. Немаме каде да се собереме“, тврди Јасен.

Од полицијата за НОВА велат дека е во тек увид. Продолжува потрагата по повеќе фирми кои платиле за дочекот на Новата година во гостинската куќа во село Леденик.
Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

За влакно избегната катастрофа: Два воза се…

Два воза директно се судриле во Софија…

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки…

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години…

Приведен домар во бугарско училиште оти ги…

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…

Бугарија на никаков начин нема да учествува…