Објавено на:

Камала Харис најави нова помош за Украина во висина од 1,5 милијарди долари

t

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави нова помош за Украина во висина од 1,5 милијарди долари.

Харис, која е меѓу учесниците на дводневната мировна конференција во швајцарското одморалиште Бургеншток, истакна дека 500 милиони долари се наменети за енергетскиот сектор на Украина.

Помошта е наменета и за хуманитарни цели.

Украина меѓувреме очекува да ги добие првите ловци ф-16 за кои објави и план како ќе делуваат.

Според него дел ќе бидат во земјата, а еден дел ќе полетуваат од странски аеродроми со цел да не бидат мета на руски напади.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…