Објавено на:

Канада ќе ги гони криминалите сторени на Месечината

t

Канада ќе ги гони криминалите сторени на Месечината.

Канадските законодавци го изменија Кривичниот законик што дозволува гонење на злосторствата извршени на Месечината. „Реформата“ беше дел од неодамна донесениот предлог-закон за спроведување на буџетот.

Претходно, Канада имаше експлицитна јурисдикција над своите астронаути кои го кршат законот во орбитата на Земјата, како и внатре во ISS преку низа национални и меѓународни регулативи.

Конечно, некој воведува закон и ред таму каде што е најпотребно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Масакр во Канада: Tинејџер ја застрела мајка…

Шеснаесетгодишен тинјеџер пукал во мајка си и…

Трудо: Канада ќе биде со народот на…

Канада до октомври ќе ја продолжи својата…

Трудо воведува нови санкции за Русија

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…

(Видео) Голема експлозија на гас во Отава:…

Во експлозија на гас во предградие на…

Неидентификуван летечки објект имало и во Канада,…

Премиерот на Канада Џастин Трудо на официјалниот Твитер-профил соопшти…