Правен срам: Преспанскиот стигна во Уставен, Каракамишева како подносител не е поканета на расправа

t

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева, во Фејсбук статус соопшти дека Уставниот суд не ја повикал на расправа по нејзиното барање за заштита на лични права во врска со Преспанскиот договор.

Професорката информира дека Уставниот суд со неповикувањето на расправа го прекршил членот 55 од Деловникот за работа на судот.

Ова е статусот на професорката:

“Од медиуми дознав дека денес Уставниот суд ќе го разгледува моето Барање за заштита на лични права во врска со Преспанскиот договор.

Поставувам суштинско прашање – зошто Судот НЕ ГО ПОЧИТУВА чл.55 од својот Деловник и зошто не ме покани на расправа?

Зошто Судот се плаши од моето присуство?”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакиран Меѓународниот Кривичен Суд

Меѓународниот Кривичен Суд (ICC) денес објави дека…

Одложен судскиот процес против докторите кои извадија…

Тројцата лекари од Струга, против кои Основното…

Дојави за бомби во судовите во Сараево

Дојави за бомби денеска добија Кантоналниот суд…

Кацарска: Граѓаните побрзо ќе дојдат до правда…

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска на…

БРУКА во Гостивар: Татко и син полицајци…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар…