Киев го зајакнува вoeното присуство во Донбас, планирани се вooружени провокации

t

Украинското раководство продолжува да го зајакнува своето воено присуство долж линијата на одвојување во Донбас, а огромна количина оружје и муниција се слева од странство, изјави рускиот амбасадор во ОБСЕ, Александар Лукашевич. Тоа укажува дека во Киев се планирани вооружени провокации.
„Речиси 150.000 војници се веќе во близина на линијата“, рече Лукашевич на седницата на Политичкиот совет на ОБСЕ.

Тој потсети и дека украинскиот министер за одбрана неодамна изјавил дека бројот на украинските војници е зголемен за 11.000, а освен тоа, во Донбас пристигнуваат и припадници на националистичките единици како „Десен сектор“.

Според Лукашевич, странските покровители на сегашните власти во Киев ги активирале обидите да ја дестабилизираат ситуацијата во таа земја и да го турнат режимот кон непромислени и катастрофални воени решенија.
Ова е повеќе од очигледно на примерот на две тенденции.
Прво, Киев не е цел на никакви стимулации во насока на воспоставување директен дијалог со претставниците на Донбас за политичко решавање на ситуацијата.
Второ, некои земји-членки на НАТО драстично го зголемија испраќањето на Украина со офанзивно оружје за наводни одбранбени потреби.
„Најмалку четири авиони со американска воена помош слетаа во Киев минатата недела, вклучително и смртоносно оружје и муниција наменети за употреба во Донбас“, рече тој, потсетувајќи на британската помош.

Според постојните податоци, само во јануари во Украина пристигнале стотици американски ракети, илјадници британски проектили, над 400.000 куршуми, вклучително и оние за оружје од голем калибар и многу повеќе, рече Лукашевич.

„Има информации дека за февруари е планирана испорака на оружје од американско производство од балтичките земји, хаубици од Чешка, милион куршуми од Словачка, голем број турски ударни дронови „Бајрактар“ и други. Значи, вака изгледа поддршката за мирно политичко-дипломатско решение на кризата во Украина врз основа на договорите од Минск“, рече рускиот дипломат.
Тој додаде дека сето тоа ја поддржува тезата дека во Киев активно се работи на плановите за вооружени провокации во Донбас .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да…

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски…

(Видео) Османи нема информации кои лица ќе…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

САД изразија загриженост за ситуацијата со масовните…

Белата куќа, преку својот портпарол, Џон Кирби,…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…