Објавено на:

Киев се пофали: Убиени двајца клучни руски генерали

t

– Двајца клучни руски генерали се убиени во борбите во југоисточниот регион Херсон, тврдат украинските власти, пренесе Би-би-си.

Според Киев,освен убиените генерали, друг генерал на рускиот 49-ти полк бил тешко ранет, а мобилниот команден центар бил уништен. Информациите се од разузнавањето на украинското Министерство за одбрана.

Според западните експерти, на украинскиот фронт се убиени повеќе руски генерали отколку во кој било друг конфликт по Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јелен: САД ќе бидат одговорни за поразот…

Киев троши повеќе отколку што добива и…

Вашингтон: Не вршиме притисок за примирје врз…

Вашингтон нема да врши притисок врз Киев…

Американски сенатор: Киев може да стане руски…

Демократот Крис Марфи инсистираше на тоа дека…

Путин: Никогаш не cе откажавме од преговори…

Русија никогаш не се откажала од мировните…

Вашингтон ќе додели дополнителни 100 милиони долари…

Американското Министерство за одбрана објави дека Вашингтон…