Објавено на:

Киев се пофали: Убиени двајца клучни руски генерали

t

– Двајца клучни руски генерали се убиени во борбите во југоисточниот регион Херсон, тврдат украинските власти, пренесе Би-би-си.

Според Киев,освен убиените генерали, друг генерал на рускиот 49-ти полк бил тешко ранет, а мобилниот команден центар бил уништен. Информациите се од разузнавањето на украинското Министерство за одбрана.

Според западните експерти, на украинскиот фронт се убиени повеќе руски генерали отколку во кој било друг конфликт по Втората светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш повторно во Киев: Да се избегне…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска…

Ќе се ловат корумпирани функционери: Киев формираше…

По повеќемесечниот процес на воспоставување инструменти за…

Сијарто открива: Орбан подготвува посета на Киев

Унгарскиот министер за надворешни работи, Питер Сијарто,…

Говор на Бајден во Варшава: Киев стои…

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем…

Ова важи за Зеленски – ЕУ со…

Работата на политичарите често вклучува позирање пред…