Киев спремен за офанзива, на готовс рaкетни фрлaчи, самоодна aртилерија, како и aртилерија со хaубици пред Донбас

t

Киев носи воена опрема на демаркационата линија во Донбас – повеќецевни ракетни фрлачи, самоодна артилерија, како и артилерија со хаубици, изјави портпаролот на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република, Андреј Мароко. Како што вели, присутни се сите фактори за украинската офанзива на Донбас.
„Потребно е само некој малку да го турне украинскиот претседател Владимир Зеленски за да започне вистинска операција, бидејќи отворено ги гледаме сите фактори за офанзивата што можат да се замислат, никој не ги ни крие“, предупреди тој.
Во таа насока, тој додаде дека на контактната линија доаѓаат и национални баталјони, вклучително и „Десен сектор“ Мароко, исто така, потсети дека западните земји, вклучително и САД и Велика Британија, испраќаат оружје и муниција во Украина и дека паралелно некои земји иницираа евакуација на нивните граѓани.

Од своја страна, портпаролот на Народната милиција на самопрогласената Народна Република Доњецк, Едуард Басурин, тврди дека украинските безбедносни сили подготвуваат диверзии и дека ДНР има претпоставки за областите во кои тие би можеле да се случат.
Според него, иако се чини дека ситуацијата е смирена, а зачестеноста на пукотниците е намалена, има индиректни работи што се потврдуваат со зборовите на ДНР.
„Сега е ладно и може многу добро да се слушне кога работи непријателската техника, без разлика каква техника – и гасеница и на тркала. Тие звуци почнаа да стануваат погласни“, изјави Басурин за телевизијата „Русија 24“.

Портпаролот прецизираше дека на контактната линија на украинската страна има до четири пати повеќе сили отколку на страната од Доњецк. Ситуацијата со Луганск е иста, додаде тој.
Како што истакна, Доњецк нема да дозволи развој на вакво сценарио. „Нема да седиме со скрстени раце, ќе одговараме на сите што ги имаме и ќе бидеме сурови“, одговори Басурин на прашањето за подготовките за воената ескалација.

Претходно, Народната милиција на ДНР објави дека украинските сили префрлиле осум повеќецевни ракетни фрлачи „Смерч“ и системот „Ураган“ на територијата на Донбас .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украински медиуми: Пронајден уред за прислушкување во…

Уред за прислушување случајно бил пронајден во…

Полска: Украинското членство во ЕУ е закана…

Европските агро-производители нема да можат да се…

Њујорк Тајмс: Украинските војници добиваат наредби за…

Украинските маринци, наводно, се фрустрирани поради наредбите…

Захарова: Влезот на Украина во ЕУ ќе…

Новиот пакет санкции на ЕУ против Русија,…

“Тајмс”: Западот мора да поддржи мировни преговори…

Конфликтот во Украина не може да продолжи…