Објавено на:

Кина вети: Нема прва да употреби нуклеарно оружје

t

Кина вети: Нема да биде прва што ќе употреби нуклеарно оружје под никакви околности.

Кина не се натпреварува со другите земји во количината на нуклеарно оружје и е посветена на принципот дека нема прва да го користи, изјави шефот на кинеската делегација на конференцијата за Договорот за неширење на нуклеарното оружје, Фу Конг.

„Кина нема да биде првата што ќе употреби нуклеарно оружје под никакви околности“, изјави шефот на кинеската делегација.

Во исто време, тој додаде дека САД треба да го повлечат целото свое нуклеарно оружје од Европа и да се воздржат од распоредување нуклеарно оружје во кој било друг регион.

Според Конг, Кина ги задржува своите нуклеарни резерви на минимум за да обезбеди заштита на националната безбедност и не се натпреварува со другите земји во однос на количината и можностите во таа област.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Кина вети: Нема прва да употреби нуклеарно…

Кина вети: Нема да биде прва што…

Тајван “сериозно ја осуди” одлуката на Кина…

Тајванското Министерство за одбрана ги осуди претстојните…

Русија повикува САД да се воздржат од…

Москва го повикува Вашингтон да се воздржи…

70 години конфликт Кина и Тајван: Како…

70 години конфликт Кина и Тајван. Многу…