Објавено на:

Кина „заклучи“ милионски град само поради тројца заразени

t

Повеќе од еден милион луѓе во град во централна Кина беа затворени во своите домови во вторникот, откако беа забележани три асимптоматски случаи на коронавирус во најновото масовно заклучување во земјата.

Пекинг го следи пристапот „нулта ковид“ со строги ограничувања на границите и насочени заклучувања откако вирусот за прв пат се појави.

Но, стратегијата е под притисок со серија неодамнешни локални избувнувања и само уште еден месец до Зимските олимписки игри, рече АФП.

Јужоу, град со население од околу 1,17 милиони луѓе во провинцијата Хенан, објави дека од понеделник навечер од сите граѓани се бара да останат дома за да го контролираат ширењето на вирусот.

Објавата е предизвикана од откривањето на три случаи во последните неколку дена.

Луѓето во централното подрачје „не смеат да излегуваат“, се вели во соопштението објавено во понеделникот, додека сите заедници ќе постават „чувари и порти за строго спроведување на мерките за превенција и контрола на епидемијата“.

Градот веќе објави дека ги запира автобуските и такси услугите и затвора трговски центри, музеи и туристички атракции.

Кина во вторникот пријави уште 175 нови случаи на Ковид-19, вклучително и пет во провинцијата Хенан и уште осум во посебен кластер поврзан со фабрика за облека во источниот град Нингбо.

Иако пријавените случаи се ниски во споредба со други места во светот, новите инфекции со коронавирус во последниве недели достигнаа високо ниво што не е забележано во земјата од март 2020 година.

Имаше 95 нови случаи регистрирани во вторникот во Ксијан – историски град со 13 милиони луѓе во соседната провинција Шанкси – кој е под заклучување скоро две недели.

Ксиан пријави повеќе од 1.600 случаи од 9 декември, иако бројките во последните неколку дена почнаа да се намалуваат во споредба со бројките од минатата недела.

Локалните власти за кои се смета дека не успеале во спречувањето на појава на вируси во Кина честопати се отпуштаат или казнуваат, што предизвикува низа сè построги одговори од провинциските влади додека се обидуваат брзо да ги отстранат сите случаи.

Во Ксиан, двајца високи функционери на Комунистичката партија во северниот град беа отстранети од нивните позиции поради нивната „недоволна строгост во спречувањето и контролирањето на избувнувањето“.

И минатиот месец, кинеското дисциплинско тело објави дека десетици службеници биле казнети поради неуспехот да се спречи избувнувањето во градот.

Зголемувањето доаѓа додека Пекинг се подготвува да биде домаќин на Зимските олимписки игри следниот месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…