Објавено на:

Кина нема да ја откаже поддршката за Русија заради американските закани

t

Кина не се подготвува да ја откаже поддршката за Русија во ситуацијата со Украина.

Американскиот претседател Бајден веќе предупреди на „сериозни последици“ доколку Пекинг и помогне на Русија, пишува Вашингтон пост.

Сепак, Белата куќа разбира и дека заканата со санкции против Кина е неопходна за одвраќање и дека таа е „како нуклеарно оружје што никој не сака да го користи“.

Пекинг смета дека повлекувањето на поддршката за Русија нема да ги подобри нејзините односи со Вашингтон, туку само ќе ја остави Кина лице в лице со САД.

„Помогни ми да се борам со мојот пријател, за да се фокусирам на битката со тебе“ – вака се карактеризираат разговорите со САД во Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…