Објавено на:

Кина предупредува: Ќе има незамисливи последици доколку изнудите користење на нуклеарно оружје во војната

t

Кина предупредува на „незамисливи последици“ од принудувањето на користење на нуклеарно оружје во војна.

Кинескиот заменик министер за надворешни работи Ле Јученг рече дека глобализацијата не треба да се „вооружува“ и дека политиката на воениот блок мора да се „отфрли“. Коментарите доаѓаат еден ден откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди својот кинески колега Си Џинпинг за „последиците“ доколку Пекинг ја поддржи руската воена акција во Украина.

Говорејќи на четвртиот меѓународен форум за безбедност и стратегија во Пекинг во саботата, кинескиот официјален претставник се согласи со оценката на Москва дека неконтролираното проширување на НАТО во Источна Европа и неуспехот да се решат грижите за националната безбедност на Русија го отворија патот за актуелната криза. Тој рече дека едноставната „заложба за никакво проширување кон исток можеше лесно да ја заврши кризата и да го запре страдањето“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…

Си Џипинг: Кинеската армија треба да се…

Народноослободителната армија на Кина треба да се…

Кина воведе санкции против американски производители на…

Кина ги санкционира американските производители на оружје,…

Путин ги осуди провокациите на САД и…

Русија ги осудува провокациите на САД и…