Објавено на:

Кина ќе го ограничи извозот на авио и воздухопловната технологија од 1 јули

t

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека ќе го ограничи извозот на авио и воздухопловната технологија, почнувајќи од 1 јули.

Во соопштението објавено на официјалната веб-страница на Министерството, се наведува дека потегот е во насока на зачувување на националната безбедност и интереси и исполнување на меѓународните обврски.

Ќе бидат потребни дозволи за извоз за извоз на артикли наведени според новите правила. Се додава дека ограничувањето ќе се однесува на мотори и делови за авиони и авијација, опрема за производство на мотори, софтвер и технологија.

Исто така, ќе вклучува алати, калапи, додатоци и друга опрема за обработка што се користи за производство на одредени материјали како што се „суперпластика“ врзани со титаниум, алуминиум и нивните легури.

Пекинг и Вашингтон го ограничија извозот на производи, технологија и опрема кои се сметаат за витални за националната безбедност. Кина, исто така, воведе санкции за некои американски производители на воздухопловство и одбрана како одговор на американската продажба на оружје на Тајван, самоуправен остров за кој тврди дека е своја територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

Кина успешно направи испорака со дрон на…

Кина соопшти дека успешно го завршила првото…

Унгарија најатрактвна земја од ЕУ за кинеските…

Кинеските инвестиции во Европа (27 членки на…

Кинеска сонда се враќа кон Земјата со…

Кина известува за успешен старт на модулот…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…