Објавено на:

Кина coбори тајвански лoвeц? – Исчезна Ф-16 на западниот брег на Тајван

t

Воздухопловните сили на Тајван изгубија контакт со F-16 денеска додека летал во близина на западниот брег на Тајван, пренесува Тајванњуз.

За време на вежбата во близина на брегот на населбата Донгши во округот Чијаи, борбен авион Ф-16В ненадејно исчезна од екраните на радарот, а копнените екипи изгубија контакт со него, соопшти Министерството за национална одбрана (МНД).

Командниот штаб на воздухопловните сили на МНД во 16 часот во вторникот изјави дека борбен авион F-16V со едно седиште бр. 6650 полетал од воздухопловната база Чијаи во 14:55 часот. на рутинска мисија за обука. Авионот бил управуван од офицерот за летот Чен И.

Меѓутоа, во 15 часот и 23 минути, леталото исчезна од екраните на радарите откако прелета над стрелиштето Шуикси . Воздухопловните сили формираа напреден команден центар и започнаа операции за пребарување и спасување.

Во моментов постојат шпекулации дека тајванскиот ловец е соборен од страна на Кинеската народна армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Листа на најмоќните земји во светот

САД, Кина и Русија остануваат најмоќните земји…

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Кина ги надмина очекувањата за опоравување на…

Кина во петкот објави податоци за економското…