Објавено на:

Кина coбори тајвански лoвeц? – Исчезна Ф-16 на западниот брег на Тајван

t

Воздухопловните сили на Тајван изгубија контакт со F-16 денеска додека летал во близина на западниот брег на Тајван, пренесува Тајванњуз.

За време на вежбата во близина на брегот на населбата Донгши во округот Чијаи, борбен авион Ф-16В ненадејно исчезна од екраните на радарот, а копнените екипи изгубија контакт со него, соопшти Министерството за национална одбрана (МНД).

Командниот штаб на воздухопловните сили на МНД во 16 часот во вторникот изјави дека борбен авион F-16V со едно седиште бр. 6650 полетал од воздухопловната база Чијаи во 14:55 часот. на рутинска мисија за обука. Авионот бил управуван од офицерот за летот Чен И.

Меѓутоа, во 15 часот и 23 минути, леталото исчезна од екраните на радарите откако прелета над стрелиштето Шуикси . Воздухопловните сили формираа напреден команден центар и започнаа операции за пребарување и спасување.

Во моментов постојат шпекулации дека тајванскиот ловец е соборен од страна на Кинеската народна армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Повторно врие: Тајван тестира крстосувачка ракета способна…

Тајван тестира крстосувачка ракета способна да погоди…

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…