Објавено на:

Кинескиот министер за надворешни работи – Немате основно разбирање за политиките на кинескат влада: Кина нема да воведе санкции за Русија

t

Кина е против какви било еднострани ограничувања и смета дека воведувањето санкции не е најдобриот начин за решавање на разликите, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг на брифинг во средата, како одговор на прашањето за можноста Пекинг да воведе санкции кон Русија поради прашање на Украина.

„Прашувате дали Кина исто така ќе воведе санкции против Русија? Очигледно, немате основно разбирање за политиката на кинеската влада“, рече таа. „Ставот на кинеската влада е дека мислиме дека воведувањето санкции никогаш не било најдобриот начин за решавање на проблемот. Кина постојано е против какви било нелегитимни еднострани санкции“, истакна дипломатот.


Во вторникот, западните земји ги објавија своите санкции против Русија откако Москва го призна суверенитетот на Народните републики Доњецк и Луганск (ДПР и ЛПР). Мерките од страна на САД, ОК и ЕУ вклучуваат и руски финансиски структури и компании, како и приватни лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…

Медински: Русија е спремна да преговара со…

Помошникот на претседателот на Русија, шеф на…