Објавено на:

Кинеските власти подготвуваат нови болнички капацитети за пациенти со коронавирус

t

Кинеските власти подготвуваат болнички капацитети во Пекинг во случај на нов бран на епидемија на коронавирусот, иако бројот на новозаразени е сè уште низок.

Државните медиуми денеска објавија дека болницата со 1.000 кревети во Сјаотангшан во североисточното предградие на Пекинг, која е изградена во 2003 година за лекување на лица заразени со САРС, била обновена во случај да се појави нов бран на инфекција на Ковид-19.

Неофицијалните онлајн објави наведуваат дека илјадници кревети се подготвени во карантинскиот центар во близина на аеродромот, но државните медиуми не ја потврдија веста, веројатно во обид да не предизвикаат страв во јавноста.

Во изминатите 24 часа во Пекинг се потврдени уште 62 новозаразени лица, од кои 11 не покажуваат симптоми на инфекција. Во текот на двонеделниот бран од избивањето на епидемијата во главниот град на Кина се евидентирани околу 450 нови случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…

(Видео) Потребни се итни мерки или за…

Вице-премиерот, Фатмир Битиќи смета дека потребно е…

Наставничка од Гостивар тепала ученик во основно…

53-годишна наставничка во основно училиште од Гостивар…

Финансиската полиција бара документи за директорувањето на…

Финансиската полиција го истражува работењето на поранешниот…