Објавено на:

Клучен член на албанската нарко мафија застрелан во Белгија

t

Албански гангстер со лажен британски пасош беше застрелан пред неговиот дом во Антверпен среде крвавата војна за контрола на профитабилната трговија со дрога во белгискиот град, кој стана главен град на кокаинот во Европа.

Белдар Муца, беше застрелан шест пати додека се враќаше во својот стан во саботата вечерта, само неколку метри од полициската станица, од двајца платеници кои сè уште се во бегство, а властите тврдат дека тоа ги имало сите обележја на нарачано убиство.

Муца (39), фатен на CCTV во 2016 година користејќи пиштол за да пука во полицијата, беше во Антверпен во последните две години и работеше како клучен член на албанска нарко банда во пристанишниот град кој се појави како епицентар на шверцуван кокаин во Британија и остатокот од Европа од Јужна Америка.

Традиционално познат по трговијата со дијаманти, Антверпен е преплавен од албански гангстери со улиците на градот преплавени со готовина додека полицијата се бори во изгубена битка за да ги спречи нарко картелите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

Бриселскиот аеродром затворен поради протести

Протестите низ Белгија поради зголемените трошоци за…

Белгија отвори „Музеј на размислување“

Универзитетот на Гент, Белгија, отвори нов научен…

Белгискиот премиер доби 100.000 потписи за намалување…

Белгиските политичари поднесоа петиција до кабинетот на…