КОВАКС бара 5,2 милијарди долари за да продолжи со дистрибуцијата на вакцини

t

Глобалната иницијатива КОВАКС, поддржана од ОН, програма започната за подеднакво дистрибуција на вакцините против коронавирус меѓу богатите и сиромашните земји, денеска побара 5,2 милијарди долари за да продолжи со набавка на вакцини во наредните месеци.

Програмата КОВАКС испорача нешто повеќе од милијарда дози вакцини во изминатата година, а првичната цел беше да се испорачаат 2 милијарди дози до крајот на 2021 година, пренесува АП.

Недостигот на готовина ги доцни договорените испораки на вакцините, поради што најголемиот дел од произведените вакцини се продаваа во богатите земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…