Ковачевски и Ќучук разговарале за воспоставената нова динамика во односите меѓу владите во Скопје и Софија

t

Премиерот Димитар Ковачевески кој е во прва посета на Брисел вечерва одржа неформална средба со европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент Илхан Ќучук, објави Владата на официјалниот фејсбук профил.

Како што соопштуваат оттаму, премиерот Ковачевски, вицепремиерот Маричиќ и министерот Османи во Брисел остварија и неформална средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан Ќучук, на која разменија мислења за воспоставената нова динамика во односите меѓу владите на Македонија и Бугарија.

Вечерва Ковачевски треба да се сретне и со претседателката на Европскиот Парламент, Роберта Мецола. Утре ќе има средби со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел и со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

Ковачевски, денеска ја започна својата прва официјална посета на Брисел со средба во седиштето на НАТО со генералниот секретар, Јенс Столтенберг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Бугарија од утре официјално е членка на…

Бугарија официјално стана членка на Шенген просторот…