Ковачевски се плаши од средба со Мицкоски: Ќе треба да одговори што преговара со Бугарија

t

На новиот претседател на СДСМ и мандатар, Димитар Ковачевски не му одговара лидерска средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бидејќи истата ќе му ја затресе фотељата истакна Александар Митовски од Инфомакс во своето гостување на телевизија Алфа.

ВМРО-ДПМНЕ има неколку барања за да се случи лидерска средба меѓу кои договор за предвремени избори, но и откривање деталите од договорот 5+1 помеѓу Бугарија и Македонија и токму сознанието што се договора со Источниот сосед ќе го разгневни македонскиот народ истакна Митовски.

-На СДСМ не му одговара лидерска средба помеѓу Ковачевски и Мицкоски. Не им одговара да разговараат за 5+1 бидејќи би требало да кажат нешто, а не се подготвени тоа да го направат. Не верувам дека Димитар Ковачевски ќе прифати лидерска средба, сигурно не би сакал да си го бранува првиот месец во Влада со средба со Мицкоски.

Според Митовски нема да има голема разлика во политиките на новата Влада, тој посочува дека на власт се сега киборзи, клонови на претходниот владин состав и не очекува нови политики, борба со корупција, не виткање кичма и прекин на преговори со Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…