Ковачевски уверува: Јас сум човек со свој интегритет и визија, сите разговори со новото раководство ги водев сам

t

Со поранешниот претседател Бранко Црвенковски сум немал разговор во последниот период. Сите разговори со новото раководство ги водев сам. Во партијата сум 30 години и со сите сум имал одлична соработка и искуство, вели новиот мандатар на Владата и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, гостувајќи во Дневникот на ТВ Сител.

Ковачевски информира дека ги видел обвинувањата на опозицијата, споредувајќи го него „како пиун на Заев“.

-Бев мета на напади уште од првиот ден. Сепак сакам да нагласам дека тимот што го одбравме вчера е целосно создаден од моја страна. Јас сум човек со свој интегритет и визија. Што се однесува до владиниот кабинет, се уште не сум го составил. Од утре ќе имам разговори, по што ќе го направам изборот, рече Ковачевски.

Во однос на неговите први средби со лидерите на други земји, Ковачевски изјави дека со задоволство го очекува премиерот на Бугарија, Кирил Петков во посета на Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зечевиќ од Липково: Ние ги отфрламе национализмот…

Вредностите и политиките на СДСМ за меѓусебно…

(Видео) Јовановиќ: СДС е партија која работи…

Фејсбук страната "Трета опција" објави видео од…

Зечевиќ: СДСМ ги препознава историските сигнали и…

СДСМ како државотворна партија повторно е исправена…

Досега не можеа – Каевски: Преку планираниот…

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на…

Левица вели власта е лицемерна кон лицата…

Левица ја обвинува власта за лицемерие кон…