Ковечевски во своето излагање кажа како ќе настапи во спорот со Бугарија

t

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот на македонскиот народ, порача во своето експозе претседателот на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Димитар Ковачевски.

„Jа остваривме повеќедецениската стратешка цел, членство во НАТО и обезбедивме мир стабилност и сигурна иднина за нашите деца. Но на патот кон ЕУ пред нас се предизвиците за кои двете влади, на Северна Македонија и на Бугарија, се одлучни да изнајдат решенија низ дијалог и соработка. Македонските и бугарските граѓани се повеќе заинтересирани за економија, за културни, образовни и младински размени, за инфраструктура која поврзува и на овие теми мора многу повеќе да соработуваме.

Историјата е на историчарите, но идентитетските прашања се темели на народот и на државата. За Владата не постои никаква дилема – никој не смее и никој нема да преговара за идентитетот на македонскиот народ и за историски и научно потврдената специфичност и уникатност на македонскиот јазик.“ посочи Ковачевски.

Ковачевски најави дека Република Северна Македонија ќе продолжи со добрососедска политики и засилена соработка со сите соседни земји.

„Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат, бидејќи ние сме пријателска земја која развива добрососедство и бидејќи имаме исклучителен стратешки интерес да ги започнеме преговорите за членство во ЕУ. Владата ќе продолжи исто така да ги одржува и развива добрососедските и пријателски односи со сите свои соседи, постојано иницирајќи нови програми и проекти за поврзување на граѓаните преку иницијативи како што е „Отворен Блакан“, заклучи Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот…

Присуството на шефот на руската дипломатија Сергеј…

Почина исклучителен дипломат: Путин изрази сочувство за…

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство на…

(Видео) ТЕОРИСТИЧКИ НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО…

Утрово се случил терористички напад на автобуска…

Захарова ја исмеа Бугарија: Можев ли да…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Разни вознемирувачки дезинформации се споделуваат по социјалните…

Потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје…