Ковид сертификатите повеќе не се потребни и треба да се ykинат, тврди британскиот министер за здравство

t

Во Англија до крајот на месецот може да се укинат пропусниците за ковид, објавија британските медиуми, наведувајќи дека министерот за здравство, Саџид Џавид, оценил дека тие повеќе не се потребни, со образложение дека бранот сојот омикрон е во опаѓање.
Во моментов во Англија луѓето треба да покажат доказ за вакцинација или негативен резултат од тестот за да присуствуваат на поголеми настани или да влезат во ноќни клубови.
Џавид им рече на пратениците дека ја споделува нивната нелагодност во врска со прашањето за пропусниците, против кои гласаа 100 ториевци.
Според „Тајм“, тешко дека пропусницата за ковид ќе биде обновена, со оглед на тоа што Министерството за здравство проценува дека повеќе не е потребна.

Министрите се залагаат и да се укине работата од дома кога ќе се разгледаат таканаречените мерки на 26 јануари. план Б.
Оттука, најверојатно задолжителното носење маски во затворени простории ќе биде единствената мерка што ќе остане на сила следниот месец, наведува весникот и додава дека не е исклучено сите мерки да бидат укинати.
Во последните денови во Британија се намалува бројот на нови случаи на заразени, а намален е и бројот на примени во болница.
На средбата со пратениците на Конзервативната партија, Џавид ги поздравил тие, како што рече, охрабрувачки знаци, но предупредил дека болниците се уште се под значителен притисок.
Во меѓувреме, беше потврдено дека на крајот на месецот во Велс ќе се ублажат мерките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ фрлила вакцини против Ковид-19 вредни 4…

Членките на Европската Унија фрлиле 215 милиони…

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Фаучи бил „шверцуван“ во централата на ЦИА…

Д-р Ентони Фаучи бил „шверцуван“ тајно во…

Се отвора земјата со најстрог ковид режим: “Не сум…

Патници почнаа да пристигнуваат во Кина преку…