Кога пуkaњето на огномет ќе тргне НАОПАКУ

t

Нова Година без омилените ракети и петарди? Тоа во многу земи е речиси незамисливо. Западните земји трошат милиони евра за пиротехника со која ја дочекуваат Новата година. Тоа е речиси традиција.

Агресивно однесување, висок степен на штетни честички во воздухот и чад, оглувени животни: забавата за новогодишната ноќ е поматена.

Активистите за заштита на животната средина и полицијата и годинава предупредуваа на последиците од новогодишните приватни огноменти кои се традиција.

Поради високиот степен на загадување на воздухот и штетни честички во воздухот,многу земји повикаа луѓето да се воздржат од пукање петарди и други пиротехнички средства.

Дополнително, употребата на пиротехнички средства носи и ризик од инциденти, кои понекогаш завршуваат и фатално. Еве како изгледа кога пукањето на огномет ќе тргне наопаку.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убоди со нож и пукање – Обид…

Поднесена е кривична пријава од страна на…

Дали ќе имаме мир овие празници? Огромни…

Од таму апелираат, пред се до учениците…

(Видео) Пукање во универзитет во Америка, има…

Американската полиција влезе во кампусот на Универзитетот…

Пукање во центарот на Куманово

Престрелка попладнево се случила во центарот на…

Пукање во Канада: Пронајдени три безживотни тела…

Три лица загинаа, а две се ранети…