Објавено на:

Колку чини солидарноста со Украина: Скапиот природен гас може да им стави клуч на бугарските училишта?

t

Постои опасност од затворање на училиштата поради скапата струја. На ова предупредува Синдикатот на работодавачи во јавниот образовен систем, јави репортерот на БГНЕС.


„Опасностите од затворање на училиштата веднаш по летото поради неплатени сметки за струја и гориво стануваат се пореални. Зголемените цени на прехранбените производи за децата во градинките ќе доведат прво до намалување на квалитетот на понудената храна, а потоа и до затворање на градините поради недостиг на средства за храна“, напиша во социјалната мрежа Дијан Стаматов, претседател на Синдикатот на работодавачи во јавниот образовен систем.


Синдикатот на работодавачи во системот на јавно образование / СРСНПБ / инсистира на итно насочено ажурирање на парите за струја, гориво и одржување на образовните институции – зголемување за најмалку 40% од парите за одржување.

Синдикатот предлага субвенцијата да биде насочена кон секоја институција според бројот на ученици и паралелки, но и според бројот на згради што ги користат училиштата или градинките.

„Потребните средства за одржување на градинките – освен потрошен материјал, потребни ни се пари и за зголемени цени на храната. Предлагаме да се постават уште 30% на сегашниот стандард од 650 лева/дете“, посочуваат оттаму.

Спроведување на различен формат за плаќање на цената на струјата од сегашниот е исто така меѓу барањата на организацијата.

Директорите и замениците директори на СРСНПБ предлагаат на Министерството за образование и наука и на синдикатите итна расправа за актуелните предлози и итно барање за ажурирање на буџетите на образовните институции од јуни 2022 година.

Актуелните предлози ќе бидат доставени на седницата на Секторскиот совет на Министерството за образование и наука на 3 мај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Лавров се закани: Руската амбасада во Софија…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави…

70 протерани дипломати од руската амбасада во…

Два авиони на Руската Федерација денеска во…

Мала група Бугари протестираа пред француската амбасада…

Додека во Македонија река од народ протестираше…