Објавено на:

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

t

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски придобивки за Германија, особено во туризмот, угостителството, транспортот, малопродажниот и услужниот сектор, со повеќе од 2 милијарди евра, покажуваат пресметките на аналитичарите на трговската платформа „Freedom24“.

„Германската економија се очекува да порасне за околу 0,3 отсто оваа година, побавно од другите големи индустриски земји, но шампионатот може да обезбеди краткорочен поттик за секторите поврзани со туризмот и услугите. Се проценува дека Германија има повеќе од две милијарди евра приход, каде што веројатно најмногу ќе придонесат туризмот и угостителството“, се истакнува во анализата објавена денеска.

Се наведува и дека фудбалското натпреварување на европските репрезентации може да има позитивно психичко и индиректно влијание врз германската економија.

Ваквите настани можат да го поттикнат националното расположение и да го подобрат имиџот на земјата домаќин.

Успешното Европско првенство и на спортски и на организациски план може да ја зголеми атрактивноста на дестинацијата, се наведува.

Гледајќи ги историските резултати, приходите од Европското првенство на УЕФА покажуваат постојан раст.

Така, во 1992 година на првенството во Шведска дополнителниот приход изнесувал 40,9 милиони евра, во 1996 година во Англија приходите се зголемиле на 147,3 милиони евра.

Во 2008 година, покрај гостувањата во Швајцарија и Австрија, приходите достигнаа 1,35 милијарди евра, на фудбалската изложба во Франција 2016 година тие изнесуваа 1,92 милијарди евра, додека на Евро 2021 година, и покрај предизвиците на пандемијата, тие изнесуваа 1,9 милијарди евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ИФО: Редовниот воен рок може да ја…

Темата за враќање на обврската за отслужување…

Шпанскиот репрезентативец Jамал ​ стана најмладиот стрелец…

Ламин Јамал, фудбалскиот препрезентативец на Шпанија, стана…

Ужас: Во Германија на секои половина час…

Во Германија на секои половина час дете…

Германската фудбалска легенда нема да се врати…

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Германецот Тони…

Англија прва, Данска и Словенија без победа…

Англија со една победа, Данска и Словенија…