Комисијата за заразни болести заседава за омикрон

t

Комисијата за заразни болести денеска заседава за состојбата со ковид во земјава, особено зашто е регистриран првиот случај на омикрон варијантата кај патник кој се вратил од Велика Британија.

Пациентот според првичните информации се лекува дома и е со лесна клиничка слика. По состанокот на Комисијата, најавена е изјава на министерот за здравство Венко Филипче.

И покрај тоа што во земјава пристигна омикрон и наближуваат празниците со зголемен ризик од патувања, нови мерки не се најавени освен постоечките, да се носи маска, да се одржува дистанца и да се приложува вакцинален сертификат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…