Објавено на:

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки на Газпромбанк

t

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки со Газпромбанк кој двојно го зголемуваат бројот на клиенти кои сега плаќаат за руската енергија во рубли.

Се известува дека уште 14 фирми – покрај постојните 20 – побарале документација за да постават сметки.


Земјите на ЕУ се борат за начини да го платат гасот откако Русија нареди промена на валутата – а не да ги „заобиколи“ санкциите на самата Европската унија.

Италија и Германија – огромни потрошувачи на руски гас се меѓу оние кои се префрлија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Пахор: Се решава судбината на Западен Балкан,…

Претседателот на Словенија Борут Пахор изјави дека…

Косово може да придонесе за подобра ЕУ,…

Косовскиот премиер Албин Курти на денешната средба со министерката…

(Видео) Пендаровски: За мене францускиот предлог е…

Советот беше во полн состав, плус на…

Кога Србија ќе влезе во ЕУ ќе…

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека кога…