Објавено на:

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500 украински војници, уништено големо количество опрема

t

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал, Игор Конашенков, соопшти дека руските воздухопловни сили елиминирале „до 500 украински милитанти“ во областа Харков.

Со ракети со висока прецизност на руските воздухопловни сили елиминирани се до 500 припадници на украинската армија, припадници на 92. механизирана бригада. Уништено е и големо количество воена опрема во населбите Мерефа и Чугуев во областа Харков – изјави генерал Конашенков.

Претходно, рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, изјави дека руските сили уништиле шест американски ракетни системи ХИМАРС од почетокот на војната во Украина.

Шојгу изјави и дека руската војска уништила пет фрлачи на противбродски ракетен систем Харпун, како и 33 американски хаубици М777.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…