Објавено на:

Конечно една добра вест за Ѓоковиќ

t

Роксана Мараксино, министерката за спорт на Франција, изјави дека Новак Ѓоковиќ, невакциниран, ќе може да настапи на Ролан Гарос.
Додека некои не го пуштаат да влезе во земјава, некои едвај го чекаат.
Новак Ѓоковиќ е во притвор во Мелбурн, а додека ја чека одлуката дали ќе му биде одобрена визата, се огласија и француските власти.
Роксана Мараксино, француската министерка за спорт, истакна дека законот во таа земја е поинаку регулиран и дека Ѓоковиќ ќе има поинаков третман од случајот во Австралија.

„Имаме здравствени протоколи на соодветни федерации за големи настани, кои ќе му овозможат на некој како Новак Ѓоковиќ да влезе во земјата“, нагласи Мараксино.

На Новак во Париз не би му требало ниту медицинско ослободување, бидејќи таму играчите имаат право на избор и доаѓаат невакцинирани.
„Во Франција денес немаме исти правила за влез во земјата како во Австралија, ниту за спортистите ниту за други државјани на странски земји. Невакциниран спортист може да се натпреварува бидејќи има протоколи и здравствени меури за големи настани“, објасни министерот кој се надева дека нема да има потреба од менување мерки и примена на построги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Расте бројот на милионери во светот

Во својот последен годишен извештај, швајцарската банка УБС открива…

“Жените немаат вредност ако го откријат лицето…

Портпаролот на талибанското Министерство за ширење доблест…