Конечно паднаа бројките на заразени под илјада, повторно висок број починати

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.197 тестови, а регистрирани се 711 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 505, Кавадарци – 30, Струмица – 26, Куманово – 25, Охрид – 21, Битола и Штип – по 17, Прилеп – 12, Струга и Гевгелија – по 9, Тетово – 7, Велес – 5, Гостивар, Неготино и Богданци – по 4, Делчево – 3, Кочани, Пробиштип и Демир Капија – по 2, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Македонски Брод и Дојран – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (711), регистрирани се 84 реинфекции.

Регистрирани сe 7.170 оздравени пациенти од: Скопје – 3.633, Битола – 602, Куманово – 309, Кавадарци – 284, Прилеп – 230, Тетово – 191, Охрид – 177, Штип – 175, Велес – 174, Гевгелија – 159, Струмица – 147, Гостивар – 134, Кичево – 120, Кочани – 98, Ресен – 94, Радовиш – 88, Неготино – 87, Струга – 86, Делчево – 65, Валандово – 56, Свети Николе – 51, Богданци – 31, Демир Хисар – 29, Крива Паланка – 28, Крушево – 25, Македонска Каменица – 18, Пробиштип – 17, Берово – 16, Дебар – 10, Виница – 8, Демир Капија, Македонски Брод и Кратово – по 7, Дојран – 4, Пехчево – 3.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 22 починато лице: 10 починати лица од Скопје (49г, 52г, 59г, 62г, 67г, 68г, 70г, 71г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Гевгелија (67г и 75г), Охрид (79г и 86г) и Струга (73г, и 74г) и по едно починато лице од Битола (84г), Делчево (75г), Кичево (86г), Кратово (29г), Неготино (56г) и Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 починати лица, Кичево (2), Валандово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 56г до 81г. Пријавените лица се починати во домашни услови, во период од 26.01.2022 -27.01.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), 14 лица се целосно вакцинирани, а кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.197 тестови преку: ИЈЗ-98, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–170, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-107, Биотек-159, Систина-81, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-10, Генеа-0, Никоб Лаб-444, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-24, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.903.

Досега во земјата се направени вкупно 1.788.251 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 268.901, бројот на оздравени пациенти е 246.864, на починати е 8.409, а бројот на активни случаи изнесува 13.628.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 122491, Активни 7120
Куманово 14850, Активни 606
Битола 12804, Активни 869
Прилеп 12751, Активни 417
Тетово 12409, Активни 436
Кавадарци 8994, Активни 652
Гостивар 8783, Активни 269
Велес 8469, Активни 375
Охрид 7942, Активни 271
Штип 7543, Активни 219
Струмица 7239, Активни 345
Кичево 4942, Активни 193
Кочани 4631, Активни 147
Струга 4375, Активни 128
Гевгелија 3768, Активни 291
Неготино 3191, Активни 238
Свети Николе 2442, Активни 116
Ресен 2368, Активни 157
Радовиш 2254, Активни 127
Крива Паланка 2214, Активни 90
Делчево 1770, Активни 88
Берово 1647, Активни 44
Дебар 1504, Активни 15
Валандово 1361, Активни 92
Виница 1292, Активни 49
Пробиштип 1255, Активни 22
Богданци 881, Активни 80
Кратово 880, Активни 22
Крушево 821, Активни 20
Демир Хисар 762, Активни 23
Македонски Брод 639, Активни 32
Македонска Каменица 498, Активни 17
Демир Капија 492, Активни 26
Пехчево 427, Активни 22
Дојран 212, Активни 10, информираат од МЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велика Британија ќе ги предводи силите за…

Велика Британија ќе ги предводи силите за…

„Дејли мејл“: Речиси половина од Американците ја…

Речиси половина од Американците ја поддржуваат иницијативата…

За 100% зголемени платите во АРМ и…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…

Анкета на Советот на странски инвеститори: Најдобро…

Советот на странски инвеститори денеска во Стопанска…

Израел води разговори за ослободување на заложниците…

Израел води разговори за ослободување на заложниците…