Објавено на:

Косово забрани производство на криптовалути

t

Косовската влада забрани производство на криптовалути, изјави министерот за економија Артане Ризваноли, енергетски кризи. Одлуката е донесена по препорака на Техничкиот комитет за вонредни мерки, кој се занимава со прашањето за снабдување со електрична енергија на Косово за време на енергетската криза.
Кој ја плаќа струјата за „копачите“ на криптовалути?

„Техничкиот комитет, формиран кон крајот на минатата година, одржа два состанока за да ги идентификува проблемите и да најде решенија за негативните ефекти од глобалната енергетска криза. Врз основа на препораките, донесов одлука за забрана на производство на криптовалути низ Косово“, рече Ризваноли.

Таа додаде дека надлежните институции дополнително ќе се ангажираат за да се запре производството на криптовалути на локации за кои постои сомневање дека се причина за големата потрошувачка на струја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…

Курти: Ако Србија реши да нè нападне,…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не…

ЕУ го укинува визниот режим за Косово!

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички…

Курти: Не е чудно што американскиот амбасадор…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во парламентот…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…