Објавено на:

Косово зaбрани „копање“ на криптовалути

t

Владата на Косово донесе одлука да го забрани копањето на криптовалути, бидејќи за тоа се трошат големи количини електрична енергија, пренесува Репортерс.
Министерката за економија на Косово, Артана Ризваноли, изјави дека со препораките на Техничкиот комитет минатата недела донела одлука за итни мерки за забрана на таканареченото ископување криптовалути.
„Врз основа на препораките, донесов одлука за итни мерки за забрана на производство на криптовалути на целата територија на Косово. Институциите за спроведување на законот ќе го прекинат производството на предметната активност со поддршка на сите релевантни институции кои ќе ги идентификуваат локациите за производство на криптовалути“ рече Ризваноли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…

Левица бара протестна нота од Османи до…

Претседавачот во заминување на ОБСЕ Бујар Османи,…

Петровска и Османи со протестна нота да…

Министерот за надворешни работи и претседавач на…