Која ли е причината: Луѓето се жалат на нови болести, министерот тврди коронавирусот е причината

t

Многу луѓе се жалат на нови болести по прележувањето на коронавирусот, истакна министерот за здравство Беким Сали во вечерашното гостување во емисијата „Клан дебата“ на Клан ТВ.

ој информираше дека имаат голем број поплаки и дека голем е бројот на пациенти коишто по прележаниот ковид-19 се жалат на нови болести.

– Ковидот е фактор којшто влијае на општата здравствена состојба на пациентите и остава траги во организмот и тоа кај секој прележан има различен ефект. Статистички после некој период ќе ги утврдиме. Работиме како да се справиме со пост-ковид синдромот кај пациентите. Работиме и на план што после ковид-кризата – рече Сали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Изгаснат е пожарот во Ново Село…

Изгаснат е пожарот кај Ново Село кој…

Полицаец пронашол камена гробница од античко време…

Саркофаг (камена гробница) од античко римско време…

Син ја претепал својата 72-годишна мајка

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

СДСМ: Го охрабруваме Тошковски да почне истраги…

Го охрабруваме Тошковски да спроведува истраги и…