Кој ќе стрaда од санкциите? Ударот на САД врз руските банки ќе ја погоди и Европа

t

Соединетите Американски Држави најпрво ѝ се заканија на Русија со укинување од меѓународните платежни трансакции (SWIFT), потоа со спречување на руските банки да го користат доларот. Бидејќи се проценува дека контраефектот може да биде подеднакво болен, сега следуваше нова закана за прекин на односите меѓу американските и руските банки, кои овозможуваат меѓународни плаќања. Дали и таа е невозможна мисија?
САД најавија можен нов пакет санкции во случај на руска инвазија на Украина. Ако тоа се случи, односите меѓу руските и американските банки, кои овозможуваат меѓународни плаќања, ќе бидат прекинати, објави Ројтерс.
Таквите санкции имаат за цел Русија за многу кратко време да ги почувствува последиците, пред се зголемувањето на инфлацијата и бегството на капиталот, што би ја принудило руската централна банка да ги спаси своите банки, како што објасни членот на Советот за национална безбедност, Питер Харел.

На крајот на јануари, претставниците на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден разговараа за тоа со претставниците на најголемите американски банки – Сити Груп, Банката на Америка, Морган Чејс и Голдман Сакс. Како што објави тогаш Блумберг, тие беа загрижени дали санкциите против Русија ќе создадат слични проблеми како оние во 2018 година, како што се прекини во глобалниот синџир на снабдување со алуминиум и пораст на цените за 30 проценти.


Дали спуштената топка и ограничувањето на санкциите само за прекин на односите меѓу одредени американски и руски банки значи дека тие се пореални од претходните два предлози.
Економистот, д-р Иван Николиќ од Економскиот институт, нè потсетува на нашето искуство со американските санкции од 1990-тите. Откако ќе бидете исклучени од финансиските текови, вели тој, потребно е време да се вратите или да достигнете поранешно ниво на деловно работење.
Сепак, колку што е можно, тој посочува дека тоа не би било добро само за Русите, туку и за европските земји на кои Русија им значи многу повеќе во однос на пазарите и деловните односи и енергетските приливи во однос на Америка.

Тој забележува дека целиот проблем не може да се сведе на односот меѓу американските и руските банки, нагласувајќи дека финансиските текови се глобализирани, како и стоките и услугите. Нивната меѓузависност е висока, особено кога станува збор за значајни меѓународни проекти.
Ваквиот интензитет на санкции наметнати на Русија во суштина не е во интерес на капиталот , изјави Николиќ за Спутник, но тој исто така истакнува дека политиката има свои интереси, што е видливо во случајот со гасоводот Северен тек 2. кочена и прашањето е што ќе се случи.

„Политиката е сепак помоќна од некои поединечни или одредени интереси, па дури и да се работи за тие големи моќни компании и оние од Волстрит, можно е да дојде до таква ескалација на санкциите што ќе има силен ефект врз компаниите кои доаѓаат од Америка и нејзините банки, вели нашиот соговорник.

Според него, ова е колатерална штета што би можеле да ја претрпат, бидејќи, како што му се чини, интересот на политиката во овој момент е над економскиот фактор, односно штетата што ќе настане.
Доколку се воведат овие санкции, рубљата неминовно би ослабела по инфлацискиот притисок и многу брзо би се намалил животниот стандард на граѓаните.
„Но, повторно, мислам, постои лост, односно има уште еден простор што Русија може да го искористи за да ги одврати оние што би тргнале на тој начин, бидејќи би имало многу, многу изразени и негативни последици. Прво за Германија како центар на индустрискиот развој на Европа, а потоа и за самата Европа. Така, влијанието би се рефлектирало преку протокот на енергија, т.е. гас и нафта, чија цена би отишла во крајност, и се разбира тоа би се прелеало на и онака високите цени кои не се видени во историјата во овој момент. Неминовно би имало поскапување на другите примарни производи, пред се храната, претпоставувам металите, а потоа колку и да е рускиот пазар во стагнациски тренд, сепак тоа е важно за европските компании“, вели овој економист.

Тој смета дека доколку санкциите доведат до рецесиски притисоци, тоа негативно ќе се одрази на и онака лошите резултати од минатата година, две германски компании и други компании од еврозоната кои работат на рускиот пазар.
„Тоа во никој случај не е добро за самата Европа, и ако постои некоја причина да не се прави тоа, тогаш, верувам, тој аргумент е најважен. И тоа е обесхрабрувачки во моментов. „Што се однесува до самата Америка и тој интерес за политика, верувам дека денеска ќе прибегнеа кон такви мерки“, заклучува соговорникот на Спутник.
Она што сега е сигурно, а западните медиуми го објавија по средбата на претставниците на најголемите американски банки и администрацијата на Бајден, повикувајќи се на неименуван американски функционер, е дека санкциите за извозот на руска нафта и гас и исклучувањето на Москва од глобалниот SWIFT системот не беа на дневен ред.
Исклучувањето на Русија од SWIFT беше загрозено претходно, но очигледно беше откажано. Според финансиските експерти, тоа би довело до целосен колапс на меѓународниот пазар, особено кога станува збор за енергијата и суровините, што би влијаело на огромен број светски компании.

Потоа, тие им се заканија на руските банки дека нема да можат да го користат доларот, што самиот Бајден го направи. Според професорот по банкарство на Економскиот факултет во Белград, д-р Ѓорѓе Ѓукиќ, овој потег не само што би бил без преседан во досегашната монетарна историја , туку и нереален и штетен за самата Америка.
„Треба да се има предвид дека американската страна има интензивни трансакции со европските банки, а тие повторно со руските банки, што значи дека овој синџир на негативни реакции би бил повеќекратен. „Не верувам дека банкарските кругови, и американските и пред се Волстрит, и најмоќните европски банки, ќе молчат за овој тип на опција, која сега се разгледува поради едноставниот факт дека нивниот бизнис би бил драстично загрозен“, изјави неодамна Ѓукиќ за Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Седум држави формираат заеднички систем за размена…

САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини…

Сијарто: Унгарците нема да ја плаќаат цената…

Унгарската влада инсистира на тоа дека Унгарците…

Институтот за војна: Неспособноста на Русите доаѓа…

Институтот за војна објави нова анализа и мапа на…

Убиени 150 украински војници, уништени воени упоришта…

Брифинг на руското Министерство за одбрана (15.05.2022)…

Русија ќе распореди дополнителна војска на границата…

Доколку Финска се приклучи на НАТО и…