Објавено на:

Кралицата го победи Ковид па се сретна со канадскиот премиер: Во позадина можеше да се забележи еден важен детал

t

Кралицата го одржа својот прв ангажман во живо откако беше позитивна на Ковид, се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо.

Нејзиното височество (95) го прими г-дин Трудо – кој е во Велика Британија на разговори за војната во Украина со премиерот Борис Џонсон и неговиот холандски колега Марк Руте – на аудиенција во замокот Виндзор денес.


Кралицата, која е и канадска кралица, беше сликана во фустан со дезен, како стои и срдечно му се насмевнува на г-дин Трудо додека ја држеше нејзината десна рака во двете негови.

Г-дин Трудо, исто така, беше виден како се смее додека кралицата гестикулираше кон себе за време на состанокот во собата за седење во Oak Room.

Во позадината на сликите можеше да се забележи букет сини и жолти цветови во боите на украинското знаме.

Кралицата има силна врска со Канада. Царството на Комонвелтот беше нејзината најчеста дестинација во странство.
Таа посети повеќе од 20 пати, вклучително и патување како принцеза, но пред неколку години таа побара време за нејзините официјални посети во странство.

Како мало дете во 1970-тите, г-дин Трудо се сретна со кралицата неколку пати преку неговиот татко Пјер Трудо, кој беше еден од најдолговечните канадски премиери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ