Објавено на:

Кремљ: Путин е подготвен да испрати руска делегација во Минск на преговори со Украина

t

Коментирајќи ја изјавата на претседателот на Украина дека е подготвен да разговара за „неутралниот статус“ на Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека успехот на руската специјална операција за прашањето за демилитаризација на таа земја е задолжителна компонента на тоа.

Тој исто така рече дека рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да испрати руска делегација во Минск на преговори со Украина, рече Песков.

Според него, во руската делегација ќе има претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и администрацијата на Кремљ.

Тој рече и дека претседателот на Белорусија Александар Лукашенко за време на разговорите со рускиот лидер изјавил дека Минск ќе ги обезбеди сите услови во однос на безбедноста за да се случат преговорите.

„Зеленски најави подготвеност да разговара за неутралниот статус на Украина. Првично, рускиот претседател Владимир Путин рече дека целта на операцијата е да им се помогне на ЛНР и ДНР, вклучително и демилитаризација и денацификација на Украина. И ова, всушност, е составен дел на неутралниот статус“, рече Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и…

Заплена на кокаин вреден милион евра во…

Во акцијата на полицијата и обвинителството запленети…

Радев од Вјоса Османи побарал поголеми права…

Бугарскиот претседател Румен Радев од косовската претседателка…

Македонка загина во сообраќајка кај Лесковац: Со…

Во сообраќајка кај Лесковац едно лице загина,…

Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и…

Денеска (19.04.2024) министерот за внатрешни работи Панче…