Објавено на:

Курти бара да се почитуваат резултатите од демократските локални избори во Косово

t

Косовскиот премиер Албин Курти денеска се сретна со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан, Мануел Зарацин.


Курти и Зарацин разговарале за постизборниот процес во четири општини на северот на Косово, вклучително и полагањето заклетва и првиот работен ден на новите градоначалници, објави Владата, а јавија Репортери.

Според информациите, Курти во разговорот ја истакнал важноста од почитување на резултатите од демократските избори, додавајќи дека посетата на градоначалникот на нивните канцеларии и обезбедувањето основни услуги за граѓаните треба да се третира „како нормална работа“.

На средбата присуствуваше и вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

Шпанскиот парламент ќе расправа за признавање на…

Предлогот на групата каталонски пратеници „Јунтс“ до…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко…

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија…