Курти за инцидентите во Косово: Ќе обезбедиме уште полицајци! Ова е судир со криминалци!

t

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека Владата на Косово ќе обезбеди уште повеќе полицајци северно од Ибар, поради тамошната ситуација.
Во објава на Фејсбук, Курти изјави дека има „засилени напади“ на северот на Косово.

„Криминалните банди ги засилија нападите на северот на Косово. Тие знаат дека крајот е близу. Владата на Косово ниту ќе се пазари со нив, ниту ќе ги толерира. Бомбите што ги фрлаат, куршумите што ги испукаат и маските што ги носат се нивни политичка и народна импотенција. Поради овие криминалци и вооружени напади северно од Ибар, ќе обезбедиме повеќе полицајци. Затоа што истрагата и гонењето на овие криминалци ќе ги води, платени од Србија и раководени од нејзиниот претседател“, напиша Курти.

Курти забележува дека нема да бидат простени бројните прекршувања на законот и дека дестабилизирачките тенденции ќе пропаднат.

„Во четирите општини на север, поделбата не е меѓу Срби и Албанци, туку меѓу криминални банди и граѓани. Ги молам сите граѓани на Косово да ја поддржат државата и полицијата на Косово, сите наши функционери кои ја бранат уставноста и законитоста на републиката и демократијата“, рече Курти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Финишираат преговорите за Алијанса во Владата

Преговорите за влез на Алијанса за Албанците…

Кремљ не сака да изнесува детали за…

Кремљ потврди дека рускиот претседател Владимир Путин…

(Фото) Морничаво: Град во Турција целосно срамнет со…

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според…

Скопјанец фатен како пренесува над половина килограм…

Скопјанец е фатен како пренесува над половина…