Објавено на:

Курти разговарал со Стјуарт Пич: Владата вчера обезбедни новите градоначалници да добијат пристап до канцелариите

t

Косовскиот премиер Албин Курти телефонски разговарал со британскиот пратеник за Западен Балкан Стјуарт Пич, објави Курти на својот Твитер профил.

Тема на разговорот биле вчерашните настани на северот на Косово и Метохија.

Курти на Твитер напиша дека му рекол на Пич дека единствената намера на косовската влада е да им дозволи на новите градоначалници пристап до нивните канцеларии.

„Имав телефонски разговор со лордот Стјуарт Пич за најновите случувања. Нагласив дека единствената намера на нашата влада е да обезбеди пристап до канцелариите на избраните градоначалници и ја изразив мојата посветеност да работам со Велика Британија и сојузниците, земјите од Квинт на брзото спроведување на Основниот договор“, напиша Курти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовската опозиција: Курти е во мисија да…

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска…

Курти: Се подготвуваме да аплицираме за членство…

Албин Курти изјави дека по аплицирањето за…

Курти во САД побара американскиот камп Бондстил…

Курти во САД побара американскиот камп Бондстил…

Курти: Србија не сака договор со Косово,…

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Србија…