Куќа се сруши во битолската населба Генимаале по вечерашниот земјотрес кој го погоди Лерин

t

Куќа се сруши во битолската населба Генимаале по силниот земјотрес кој вчеравечер го стресе градот на конзулите.

Земјотресот со јачина од 5.8 степени по Рихтеровата скала го погоди Лерин на длабочина од 2 километри беше почувствуван до Скопје, Кичево, Тетово и други градови низ државата.

Веднаш по првичниот земјотрес, неколку афтершокови го тресеа Лерин со помала јачина од 4.8 односно 3.5 степени по Рихтер.

По земјотресот, Битола остана без телефонска и интернет мрежа, а битолчани ноќта ќе ја поминат надвор пред своите домови и згради.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов земјотрес во Албанија рано утрово

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според…

Нема мир: Дојави за бомби во училишта…

Утрово на службените мејлови на училиштата „Никола…

МВР со полни раце работа и во…

Денеска (24.12.2022)во времето од 14:00-18:00 на територијата…

Силен земјотрес го погоди Иран

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според…

Акција на МВР во Битола: Пронајдена дрога,…

На 13.12.2022 во 14.10 часот во Битола,…