Куќа се сруши во битолската населба Генимаале по вечерашниот земјотрес кој го погоди Лерин

t

Куќа се сруши во битолската населба Генимаале по силниот земјотрес кој вчеравечер го стресе градот на конзулите.

Земјотресот со јачина од 5.8 степени по Рихтеровата скала го погоди Лерин на длабочина од 2 километри беше почувствуван до Скопје, Кичево, Тетово и други градови низ државата.


Веднаш по првичниот земјотрес, неколку афтершокови го тресеа Лерин со помала јачина од 4.8 односно 3.5 степени по Рихтер.

По земјотресот, Битола остана без телефонска и интернет мрежа, а битолчани ноќта ќе ја поминат надвор пред своите домови и згради.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ризична против-пожарна операција: Цидовите во Жито Битола…

Покривот го нема, фасадата стои, административната зграда…

Битолски историчар – изгоре објект стар 120…

Битола денеска го загуби најрепрезентативниот стопански објект…

Силен зeмјотрес со јачина од 7,1 степен…

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според…

32-годишното лице од Битола кое починa од…

Во последниот ковид-извештај на Министерството за здравство,…

Регистриран зeмјотрес во Хрватска, засега нема податоци…

Нов земјотрес е регистриран во Хрватска, овој…