Објавено на:

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

t

Кога нешто е во интерес на САД, тогаш се е дозволено, па дури и да се бомбардира земјата која е оддалечена 10.000 километри од нивниот брег – Југославија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ.

Споредете ја таа ароганција, чувството на сопствената супериорност – тоа е колонијалниот менталитет, кога сè ми е дозволено, а вие треба да го правите тоа што ќе ви кажам. Тоа се манифестира, не само што се однесува до нашите интереси. Кога им треба… Запомнете, во 1999 година, САД одлучија дека Југославија ја загрозува нивната безбедност на 10.000 километри од американскиот брег. Таа беше бомбардирана во миг – изјави Лавров.

Тој потсети дека Кристофер Вокер, кој беше шеф на ОБСЕ, прогласи геноцид на неколку трупови кои беа откриени во селото Рачак. Како што подоцна беше откриено, не станувало збор за тела на цивили, туку за војници, кои биле пресоблекувани во цивилна облека и расфрлани наоколу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…