Објавено на:

Лавров: Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам

t

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ја коментираше забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во голем број европски земји, велејќи дека станува збор за нацизам.

„Бев изненаден од тоа колку брзо Европејците, практично сите, ги симнаа маските зад кои се криеја последните неколку години и на тој начин се обидоа да зачуваат трошки не само на дипломатијата, туку и на елементарната етика, ова е манифестација на она што обично се нарекува нацизам. Исклучиво во однос на Русите“, рече Лавров на состанокот на меѓународниот клуб за дискусии „Валдаи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

ЕУ остварила суфицит од 9,7 милијарди евра…

Европскиот извоз во трети земји во мај…

Стано: ЕУ нема донесено одлука за укинување…

Европската унија се уште нема донесено одлука…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…

Речиси 10% од граѓаните на ЕУ не…

Скоро 10 отсто од граѓаните на Европската…